Emocionāls nogurums? Darbā vai ģimenē esi izdedzis? Visu gribi paveikt ļoti labi, bet nav prieka un gandarījuma par paveikto?
Bieži vien, kad redzam labi padarītu darbu – kādu detalizēti izstrādātu un precīzi realizētu plānu, ārkārtīgi kvalitatīvu amatniecības darinājumu, mēs iesaucamies: „To ir paveicis perfekcionists!’’. Šim apzīmējumam mūsu sabiedrībā ir laba slava. Blakus perfekcionismam gozējas tādi vārdi, kā nevainojams, skaists, kārtīgs, precīzs.
Un tomēr, psihologi brīdina, ka perfekcionisms ir viens no negatīva stresa un mūžīgas neapmierinātības cēloņiem. Tas tādēļ, ka šī īpašība īsti nesalāgojas ar lietu dabu – uz pasaules nav daudz brīžu, par kuriem neviļus iesaucamies : „Perfekti!’’ un tiem biežāk var būt sakars ar gadījuma brīnišķīgajām sakritībām nevis mūsu centīgajiem un mērķtiecīgajiem pūliņiem. Īsi sakot, perfekcionisms laimīgu nedara, tas liek mocīties nepilnības apziņā, atkal un atkal meklējot ceļu uz perfekto rezultātu. Perfekcionisms atņem prieku par paveikto.
Mūsu psihologi izmantojot kognitīvi biheiviorālā terapiju sniegs atbalstu un konsultācijas Jūsu situācijā.
Kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT) ir pasaulē visvairāk pētītā un par vienu no visefektīvākajām atzītā nemedikamentozās terapijas pieeja garīgās veselības problēmu novēršanā un traucējumu simptomu mazināšanā. Tās iedīgļi Latvijā bijuši jau sen, taču strauji un sistemātiski KBT Latvijā attīstās kopš 2009.gada.
Kognitīvi biheiviorālā psihoterapija (KBT) ir psihoterapijas veids, kas palīdz cilvēkam saprast, ko viņš domā par sevi, pasauli un citiem cilvēkiem un kā tas, ko viņš domā, ietekmē viņa jūtas un rīcību.
Saskatot saistību starp domām, jūtām un uzvedību un mainot nederīgus, traucējošus (maladatīvus) domāšanas veidus, KBT palīdz klientam pašam nonākt līdz jauniem savas problēmas risināšanas veidiem.
Kognitīvi biheiviorālajā terapijā sarunas starp klientu un terapeitu parasti nav vērstas uz pagātni, bērnību, kā tas ir dažās psihoterapijas jomās. Bērnības pieredze tiek aplūkota tik daudz, lai izprastu tās ietekmi uz pašreizējām problēmām. Galvenokārt sarunas koncentrējas uz cilvēka grūtībām, problēmām un panākumiem, kas ir pašlaik, un uz prasmēm, kuras personai nepieciešams apgūt, lai risinātu savas grūtības.
Tās efektivitāte ir konstatēta, ārstējot arī dažādus medicīniska rakstura traucējumus. Piemēram, kā palīdzoša papildterapija hroniska noguruma sindroma, kairinātā zarnu sindroma, hipertensijas, fibromialģijas, vēža, diabēta, migrēnas un citu hronisku sāpju traucējumu gadījumos.
Salaspils veselības centrā Jums ir iespēja saņemt psihologa konsultācijas, Jūsu ērtībām konsultācijas ieplānotas arī pēcpusdienās un vakaros, kā arī sestdienā.
Pierakstīties uz konsultācijām rehabilitācijas nodaļas reģistratūrā: darba dienās 8.00 – 16.00 vai pa tālruni 27044808
Konsultācijas notiek tikai pēc iepriekšēja pieraksta.
Psihologa pirmreizēja konsultācija (60 min)- 30,00 Eur
Atkārtota konsultācija – 22,00 Eur
Psihologs ir speciālists ar augstāko izglītību psiholoģijas zinātnē. Psihologs sniedz psiholoģiskos pakalpojumus, veic psiholoģisko izpēti un izvērtēšanu, konsultēšanu, psiholoģisko rehabilitāciju krīžu un traumu gadījumos, veicina psiholoģisko adaptāciju un attīstību. Psihologs apgūst un lieto jomai specifiskās zinātniski pamatotās izpētes un izvērtēšanas, konsultēšanas, rehabilitācijas, adaptācijas un attīstības veicināšanas metodes un sniedz citus psiholoģiska rakstura pakalpojumus.
1.Psiholoģiskās konsultācijas bērniem un pieaugušajiem, pielietojot kognitīvi-biheiviorālo terapiju un citas terapijas metodes .
Kognitīvi biheiviorālā psihoterapija piemērota šādos gadījumos:
- Ja cilvēks izjūt trauksmi, bailes, ir panikas lēkmes, diagnosticēta veģetatīvā distonija.
- Sociālā trauksme, agorafobija.
- Dažādas fobijas;
- Depresija, nomākts garastāvoklis;
- Ēšanas traucējumi (anoreksija, bulīmija);
- Obsesīvi kompulsīvie traucējumi – uzmācīgas domas kopā ar rituālām darbībām;
- Pārlieku liels kautrīgums, zems pašvērtējums, nedrošība;
- Atkarības problēmas
2.Psiholoģiskās izpētes bērniem un pieaugušajiem (DEĀK, PMK, neirologam, psihiatram u. c gadījumos).
Psiholoģiskā izpēte (psihodiagnostikas): mērķis ir, izmantojot dažādas psiholoģiskās pārbaudes metodikas, izzināt cilvēka intelektu, personību, emocijas, attiecības. Psiholoģiskā izpēte tiek veikta individuāli gan pieaugušajiem, gan bērniem.
Psiholoģiskā izpēte pieaugušajiem sniedz iespēju:
- iegūt personības vadošo emociju, raksturiezīmju, vajadzību, resursu raksturojumu;
- uzzināt par saviem kognitīvajiem procesiem (atmiņa, uzmanība, uztvere, domāšanas īpatnības);
- iepazīt sev raksturīgās saskarsmes īpatnības ar apkārtējiem;
- veiksmīgāk izvēlēties sev atbilstošu profesiju un veicināt karjeras plānošanu.
Psiholoģiskā izpēte bērniem sniedz iespēju:
- novērtēt bērna gatavību skolai;
- uzzināt par bērna kognitīviem procesiem (atmiņa, uzmanība, uztvere, domāšanas īpatnības), rast palīdzības veidus, mācību vielas sekmīgākai apguvei;
- novērtēt bērna sociālo un emocionālo attīstību;
- izzināt bērna mācīšanās grūtību cēloņus, kā arī iespējamos risinājumus;
- attiecību un uzvedības problēmu cēloņus;
- noskaidrot sava bērna attīstības līmeni un saprast, kā viņam labāk palīdzēt.
Kā palīdz psihologs?
Strādājot ar klientiem psihologs:
- Uzklausa un cenšas uztver klienta teikto no viņa skatupunkta, nenosodot;
- gatavs sarunai par klienta nodomiem, centieniem, iecerēm;
- cenšas izprast klienta domas, emocijas un vēlmes, arī tās, kurus klientam ne vienmēr izdodas pateikt;
- izmantojot testēšanas metodes, palīdz noskaidrot rakstura īpatnības;
- palīdz tikt galā ar garīgās un emocionālās pārslodzes sekām;
- sniedz emocionālu atbalstu un palīdz atgūt emocionālo līdzsvaru;
- palīdz klientam atrast sevī resursus, iegūt vai atgūt pārliecību par savām spējām;
- ieteiks, kā atrast kopēju valodu ar citiem cilvēkiem, piemēram, radiniekiem, kolēģiem;
- palīdz risināt un pieņemt sarežģītus lēmumus;
- konsultē klienta valodā;
- sniedz nepieciešamo informāciju.
Psihologs savā darbā ievēro konfidencialitātes principu attiecībā pret klientu un viņa sniegto informāciju, izņemot gadījumus, ja klients apdraud savu vai citu dzīvību vai veselību.
Ko psihologs nedara:
- Nenosaka diagnozes un nenozīmē zāles .
- Nedod vienīgo pareizo padomu.
- Nerīkojas un nerisina problēmas klienta vietā.
Pierakstīties uz konsultācijām rehabilitācijas nodaļas reģistratūrā: darba dienās 8.00 – 16.00 vai pa tālruni 27044808. Konsultācijas notiek pēc iepriekšēja pieraksta